logo bile sirka5

Od 8. do 16. 10. probíhá tréninkový kemp projektu Women in Canoe Sport ve švédském Falunu. V neděli 8. 10. po závodě OH nadějí v Roudnici nad Labem se 17-ti členná výprava závodnic a trenérů vydala na necelých 1500 km dlouhou cestu na sever. 

 Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.14.06

Noční cesta proběhla bez problémů. V pondělí ráno se závodnice probraly do zcela odlišné švédské krajiny, kde se husté porosty jehličnanů a bříz střídají s loukami, ostrůvky kamenů a jezery. Odpoledne nás již čekali zástupci domácího klubu Bo-Marcus Lidström se svým synem Yannem Lidströmem ve své loděnici. Krásná loděnice vybudovaná v typickém švédském stylu nás přivítala svou domácí atmosférou a komfortem. Loděnice nepostrádá plně vybavenou kuchyňku a jídelnu, oddělené šatny, pánskou i dámskou saunu, sušárny, toalety a půdu s místy na spaní. 

 Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.14.51

Lehká přírodní trať je vybudována v krajině bývalé těžby mědi, která je v současnosti chráněná jako kulturní dědictví. Trať se nachází ani ne 80 metrů od vchodu do loděnice. Další trať, krátká umělá slalomová dráha, se odsud nachází přibližně 15 minut autem poblíž centra Falunu. Jedná se vlastně o celý areál (Falu Vildvattenpark), jehož součástí je kromě malé přečerpávací dráhy a modernější příjemné loděnice i venkovní překážkové a lezecké centrum. 

 Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.14.24

Česko-slovenská výprava do Švédska je složena z 8 mladých závodnic ve věku 13 – 14 let, tří závodnic ve věku 15 – 17 let, dvou mladých začínajících trenérek a čtyř trenérů. Ve Falunu byla celá skupina propojena s tréninkovou skupinou 3 mladých závodnic Yanna Lidströma. 

V den příjezdu skupina absolvovala první trénink na přírodní dráze, ubytování, seznamovací aktivity a dlouhý spánek. Druhý den za slunečného počasí absolvovali dva tréninky na umělé dráze. Večer dívky čekaly další společenské aktivity, mezi nimiž nechyběl kvíz týkající se znalostí švédských reálií. Celé středeční dopoledne bylo věnováno tréninku: po ranní posilovně následoval delší trénink na vodě. Odpoledne potom aktivita, která chytla všechny: šplhání, lezení a překonávání překážek v korunách stromů typického švédského smíšeného lesa. Po lezení krátká procházka a večeře v centru Falunu. 

Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.14.34

Falun je město s přibližně 38 tisíci obyvateli, nachází se severně od Stockholmu v jezernaté a lesnaté krajině. V minulosti bylo město známé pro rozsáhlou těžbu mědi, která se zde nepřetržitě těžila po více než 1000 let. Poslední důl byl uzavřen v roce 1992. Těžba mědi v okolí města a dělnické čtvrti města jsou od roku 2001 na seznamu Světového dědictví UNESCO. Měď přidaná do barvy zvyšuje odolnost dřeva proti drsnému severskému počasí a zvyšuje životnost domů o celá desetiletí. 

Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.23.51

Celá skupina doly navštívila po dopoledním tréninku ve čtvrtek, který byl nejjasnějším a nejteplejším dnem celého kempu. Po dolech následoval podvečerní trénink, tentokrát za umělého osvětlení. Večery bývají za jasného počasí chladné a stejně tomu bylo i dnes. Naštěstí jsou v loděnici zmíněné sauny, které zkřehlé unavené tělo prohřejí. Prudké změny teploty navíc významně urychlují regeneraci a přispívají k celkovému zvýšení odolnosti organismu. 

 Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.24.00

Čtvrtkem se švédský tréninkový kemp přehoupl do své druhé poloviny, v pátek dívky čekají poslední tréninky, příprava na závod a víkendové závody. Sobotní závod na přírodní a nedělní trati, úklid loděnice a návrat domů. 

Vodácká základna ve Švédsku je malinká, a zejména dívek aktivně provozujících kanoistiku je minimum. Jedním z klíčových aktivit projektu je ukázat dívkám krásy tohoto sportu, motivovat je a přispět k jejich začlenění do mezinárodní komunity. Prostřednictvím navázaných kontaktů a přátelství je přilákat k větší pohybové aktivitě. Inspirovat ale můžeme nejen Švédy. Závodu Nordic Cup se zúčastní další státy severní Evropy: Norsko, Švédsko, Finsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Žádný z těchto států nemá rozsáhlou základnu a pouze minimum sportujících dívek. Naplňujeme tak zásadní poslání celého projektu: inspirovat dívky a rekrutovat je ke kanoistice, vodnímu slalomu a vodáckým aktivitým obecně. 

Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.13.38

Tréninkový kemp ve Švédsku pokračoval víkendovými závody, kterých se zúčastnily všechny závodnice projektu. Češky a Slovenky se v závodech nesetkaly pouze s domácími Švédkami, ale také s dívkami z Litvy nebo Estónska. Se sportovním klubem Litvy byla dokonce přislíbena projektová spolupráce i do budoucna. 

Sobotní závod se uskutečnil na přírodní slalomové dráze, nedělní potom na umělém přečerpávacím kanále ve Falunu. Celkový počet účastníků nebyl vysoký. V severských zemích nepatří kanoistika mezi rozšířené sporty se širokou členskou základnou. Projekt ale právě tím naplňuje jeden ze svých cílů – přispět k rozvoji kanoistiky i v zemích, které nejsou jeho tradičními. Ukázat nepříliš početné populaci zde sportujících dívek, že mohou přicestovat do středu Evropy, kde je čeká přátelské prostředí a kde naleznou podporu pro svůj rozvoj v podobě tréninkových kempů, kamarádek, trenérek a trenérů. 

Po nedělním vyhlášení a rozloučení už následoval důkladný úklid loděnice, která celé výpravě poskytla zázemí na více než týden a návrat domů. Více než 18 hodin dlouhá cesta ale utekla rychle, protože bylo na co vzpomínat. 

Snimek obrazovky 2023 10 12 v 21.13.56

Contact Details

PhDr. JAN BUSTA, Ph.D.

Tel.: +420 774 241 412

E-mail: busta@ftvs.cuni.cz 

Social: Facebook / Instagram / Twitter

CZE flag   SWE flag

SVK flag   EU flag   

 

csk kanoeSk Canoe                Swe kanoe

                 image4