logo bile sirka5

Poslední červencový týden (24. 7. – 30. 7.) se v pražské Troji uskutečnil největší tréninkový kemp z iniciativy projektu Women in Canoe Sport. V loděnici Fakulty tělesné výchovy sportu se v pondělí odpoledne setkalo 16 dívek (8 z České republiky, 7 ze Slovenska, 1 ze Španělska) a 6 členů realizačního týmů (trenérů a asistentů z ČR, Slovenska, Velké Británie a Kanady). Projekt vzbuzuje mezinárodní pozornost, díky čemuž se dívkám v tréninku věnoval teprve 23 letý britský závodník David Paterson a kanadská doktorandka a nadšená kanoistka Jaylene Pratt. Oba do projektu vnesli nové úhly pohledu a zejména mladého kajakáře Davida holky v roli trenéra oceňovaly. 

Snimek obrazovky 2023 08 05 v 12.19.54

Tréninkový kemp byl organizován Českým svazem kanoistů a Fakultou tělesné výchovy a sportu. Ubytování i stravování účastníků bylo zajištěno přímo v trojské loděnici. Kromě každodenního tréninku na trojském kanále dívky čekala celá řada inspirativních vzdělávacích seminářů, workshopů a cvičení. Fyzioterapeut Centra pohybové medicíny Jáchym Kolář připravil sérií workshopů na téma problematiky ramenního kloubu tak, aby se závodnice prakticky naučily ramena správně rozcvičit, rehabilitovat a preventivně ochraňovat. 

Snimek obrazovky 2023 08 05 v 12.16.44

Čerstvé doktorandka FTVS Andrea Duchoňová mladým závodnicím prostřednictvím interaktivních seminářů zprostředkovala téma správného stravování. Celotýdenní jídelníček soustředění byl pečlivě sestaven ve spolupráci s výživou poradkyní – po celý týden tak holky měly nejkvalitnější domácí stravu, která jim může sloužit jako vzor do budoucna. Další večer Andrea dívkám představila dostupné a vhodné doplňky výživy. Vysvětlila jim jejich vhodné dávkování, upřesnila, co je pro ně vhodné v jakém období. Všechny představené doplňky si mohly holky po zbývající část soustředění i prakticky vyzkoušet. Stejný večer vystoupila další čerstvá doktoranda FTVS Tereza Hybská s tématem menstruačního cyklu a jeho vlivu na sportovní výkon. Celý seminář se odehrával v uvolněné a otevřené atmosféře, ve které závodnice většinou sdílely své vtipné historky s ne úplně bystrými trenéry. Prezentace k seminářům obou mladých vědkyň jsou ke stažení v tomto článku. 

Snimek obrazovky 2023 08 05 v 12.17.09

Stejně jako při slovenském kempu, i v Praze bylo čtvrteční odpoledne věnováno poznání hlavního města, místní kultury a odpočinku. V pátek už totiž všechny čekaly poslední dva tréninky spojené s přípravou na závody. Troja totiž o víkendu hostila 2023 ICF World Ranking Competition, závod s nabitou konkurencí, kterého se zúčastnilo přes 90 kajakářek a téměř 50 singlekanoistek. 

Snimek obrazovky 2023 08 05 v 12.17.46

Po celý pátek hostil kemp vzácnou návštěvu z Českého olympijského výboru. Na článek o projektu Women in Canoe Sport snad už brzy upozorníme. 

Nejlépe se ve víkendových závodech dařilo Anně Fabiánové, která zvítězila v juniorské kategorii C1 poté, co se probojovala mezi 10 nejlepších singlekanoistek jakožto jediná juniorka. Tento kemp ale nebyl primárně o aktuální výkonnosti. Byl o tom najít motivaci skrze poznání všeho pozitivního, co náš sport představuje a nabízí. Poznat ho jako možnost osobní seberealizace, uvědomit si vlastní potenciál a fakt, že sport představuje hodnotu a zábavu i pro ty, kteří nepatří mezi výkonnostní špičku. Takovou hodnotou jsou mimo jiné navázaná přátelství, společné zážitky, vztahy a kontakty. 

Snimek obrazovky 2023 08 05 v 12.17.02

Když měly mladé závodnice uzavřít, co si z projektového kempu odnesly, zaznívalo často slovo motivace. Tréninkové kempy dívkám ukázaly, že v kanoistice nejsou účastníky druhé kategorie a terčem hloupých průpovídek, ale že jim je věnována plnohodnotná odborná pozornost a že kanoistika by bez nic byla poloviční, neúplná. Odnesly si sebevědomí spoluurčovat své směřování v průběhu vlastní kariéry. Doufáme také, že se podařilo ukázat i atraktivnost trenérské profese.

Contact Details

PhDr. JAN BUSTA, Ph.D.

Tel.: +420 774 241 412

E-mail: busta@ftvs.cuni.cz 

Social: Facebook / Instagram / Twitter

CZE flag   SWE flag

SVK flag   EU flag   

 

csk kanoeSk Canoe                Swe kanoe

                 image4