Jan Busta (CZE) a Matej Vajda (SVK) se zúčastnili mezinárodní vědecké konference ISC Diagnostics in Sport pořadané Fakultou športu Prešovské univerzity. V Prešově společně prezentovaly dva postery: Morphology of canoe slalom and canoe sprint female competitors a Relationship between on and off-water tests and canoe slalom performance. Oba výstupy vznikly v rámci projektu Women in Canoe Sport.
Prešovská konference přinesla mnoho zajímavých podnětů pro budoucí rozvoj projektu. Mezi pozvanými přednášejícími byla jediná žena, Mari Leppänen z UKK Institute (Tampere Research Center of Sports Medicine) ve Finsku. Mari vystoupila s přednáškou Prevention of physical activity-related injuries – where are we and where do we need to go? v sekci Physical activity and health. Upozornila na zvyšující se prevalenci zranění přímo souvisejících s pohybovou aktivitou a méně známý fakt o tom, že tato akutní zranění negativně ovlivní nejen samotnou kariéru sportovce, ale i jeho celoživotní pohybovou aktivitu a potažmo i kvalitu života jako takového.
Doktorka Leppänen dále v přednášce představila efektivní metody k prevenci zranění ve sportu – neuromuskulární tréninkové programy. Na cvičení založené preventivní programy snižují prevalenci zranění o 39 %. Vedoucí výzkumu a vývoje z Tambery se zabývá zejména kolektivními sporty, preventivní cvičební programy jsou proto zaměřené zejména na dolní končetiny. Závěry o důležitosti preventivních cvičebních programů jsou ovšem neméně platné i v kanoistice – zejména ve vodním slalomu, kde velká část závodících dívek trpí v průběhu kariéry akutními i chronickými zraněními ramenních kloubů. Na rozdíl od fotbalu, basketbalu a dalších týmových sportů ovšem takový jednoduchý, srozumitelný a konkrétní preventivní program postrádáme. V rámci projektu Women in Canoe Sport se ve spolupráci s fyzioterapeuty pokusíme podobný praktický preventivní program zaměřený na trup a horní končetiny vytvořit.
Fakt, že takový program budeme mít, ovšem ještě mnoho neznamená. „We have effective programs… which are rarely used“ uvedla ve své přednášce Mari Leppänen s dodatkem, že vytvoření podobných programů automaticky neznamená jejich úspěšnou implementaci do praxe. Úspěšná implementace vyžaduje osvětu mezi trenéry i samotnými sportovci. I proto plánujeme Preventivní neuromuskulární cvičební program představit na konferenci pořádané projektem Women in Canoe Sport dne 4. listopadu v Praze při příležitosti školení trenérů České republiky s hosty pozvanými ze Slovenska a Švédska.